Twój własny T-shirt.Co wiesz o bawełnie? Cz. II

Zamknij

Przy wyborze T-shirtu bawełnianego można kierować się również wieloma innymi przydatnymi informacjami zamykając je w 2 punktach: sposób przędzenia i gramatura.

1. Sposób przędzenia materiału- to od niego głownie zależy jak efektowna będzie nasz koszulka. Można wymienić dwa główne rodzaje przędzy Ring Spun i Open End.

Ring Spun - jest jakościowo bardzo dobra, aczkolwiek również najdroższa ze względu na dłuższy czas produkcji i wysokogatunkowe włókna bawełny, które można uzyskać jedynie z upraw w klimacie równikowym i podrównikowym. W przędzeniu tym splot jest bardzo mały co czyni materiał bardziej wytrzymalszym i przyjemniejszym w dotyku, z zewnętrzną połyskującą powłoką.Ponadto w ramach tego przędzenia można wyróżnić bawełnę czesaną Combed Cotton i półczesaną (Half-Combed Cotton). Pierwsza z nich powstaje podczas najlepszego gatunkowo procesu przędzenia z długich i mocnych włókien wysokogatunkowej bawełny.Jest ona droższa,ale to cena miękkości i większej trwałości w stosunku do normalnej przędzy Ring Spun-ok.30% i ponad 60 % w stosunku do Open End. Z bawełną półczesaną spotkać się można przy każdej informacji o użyciu w materiale przędzenia Ring Spun.

Open End- wytwarzana w bezwrzecionowym procesie przędzenia (20-22 ściegów na milimetr), charakteryzująca się niską ceną wymierną do jakości. Tkaniny są mniej trwalsze, bardziej szorstkie(często maskowane przez producentów po dodaniu zmiękczających detergentów), matowe. Zaletą tej przędzy jest możliwość jej zastosowania do każdego rodzaju bawełny produkowanej na świecie.Podgatunki tej przędzy to:

- Jersey charakteryzująca się większą gęstością ściegów (24/25 ściegów na milimetr), większą trwałością i mniejszym odkształcaniem.

- Belcoro®, wyłączność stosowania tej przędzy ma firma Friut of the Loom. Jest to doskonalsza forma przędzy Open End, różniąca się uzyskaniem bardziej gładszego i spójniejszego materiału, bez efektu mechacenia.Tkana z 28 ściegów/milimetr co powoduje, ze jest 10% trwalsza od podstawowej Open End i 20% mniej trwalsza o Ring Spun.Ponadto producent używa na metce oznaczenia Preshrunk Cotton, zapewniając, iż koszulki po kilku dziesięciu praniach nie kurczą się i nie blakną.

2.Gramatura koszulki, również tutaj pojawiają się pytania jaką wybrać i jaka najlepiej nadaje się pod zdobienia.

Wszystko więc zależy od naszego komfortu noszenia i warunków środowiska, w których przebywamy.Nie należy kierować się jedynie przekonaniem, że im wyższa gramatura(grubsza koszulka) tym lepsza. Z pewnością być może jest ona mocniejsza w porównaniu z tymi cieńszymi, ale podczas noszenia może się okazać, iż jest nam w niej po prostu za gorąco. W znacznej mierze i tak odgrywa tutaj duża rolę rodzaj zastosowanej przędzy. Cieńsza koszulka natomiast może po kilku praniach stać się jedynie materiałem do wycierania kurzów. Czasami nawet grafika wytrzymuje dłużej niż dana koszulka. Kierując się przy wyborze gramatury musimy pamiętać, że podawane przez producentów gramatury nie zawsze są zgodne z prawdą tzn. w rzeczywistości mogą mieć nawet trochę mniej, aczkolwiek kupujący nie przywykł do ważenia koszulki i wykłócania się o niezgodność podanych właściwości z ofertą. Poniższy opis wynika wyłącznie z naszych doświadczeń związanych z użytkowaniem koszulek bawełnianych.

- 150 g-160g- cienkie koszulki, z pewnością na cieplejsze dni będą bardziej przewiewne. Te w kolorze białym mogą nieco bardziej prześwitywać.Nadają się pod nadruk termotransferowy(najlepiej grafik bez tła, przez co nie są sztywne), foliami flex. Farby do tkanin-mogą się na nich nieco się rozlewać, należy też pamiętać aby nie nakładać zbyt dużej warstwy farby(unikając sztywności materiału).Ze względu na to że są cienkie nie są idealne do haftu.

- 170 g- koszulki średniej gramatury-są to koszulki możnaby rzec ”wypośrodkowane”, czyli dla tych którzy nie mogą zdecydować się pomiędzy grubszymi i cieńszymi. Zazwyczaj te koszulki w zupełności wystarczają do wielu stosowanych przez nas zdobień.Często różnica między 170 g a 180 g jest praktycznie nie zauważalna.

- 180-200 g- koszulki grubsze, mięsiste, bardzo dobre pod nadruki termotransferowe, folie flex/flock. Nadają sie również pod haft przy odpowiednim przygotowaniu materiału tj. dobrze jest dodatkowo pod spód zastosować inny materiał i fizelinę.Przez to, że materiał jest grubszy można również naszyć wyhaftowaną naszywkę. Również sprzyja stosowanie farb do tkanin, trzeba nałożyć troszkę grubszą warstwę.

W naszej firmie wykorzystujemy do naszych realizacji koszulki poniższych producentów:

-Fruit of the Loom

-Stedman

-Adler

-Tee Jays

-B&C

-Gildan

Zakup i porównywanie tych marek to sprawa wyłącznie indywidualna.

autor:Gizi